Pääkirjoitus 4
Marika Säynevirta 6
GDA-merkinnät yleistyvät vauhdilla 10
Lihalehti tutkitutti: Mikä lihassa maistuu? 13
Lihakeskusliiton kesäkokous Levillä 16
Lihamylly uutiset, kuukauden resepti ja nimityksiä 20
Huhtahyvät Oy 20 vuotta 22
Tapola kunnon polulla 25 Tapolassa on parin vuoden ajan tiivisti työskennelty kunnon ja työhyvinvoinnin eteen, vaikka henkilökunta harrastaa poikkeuksellisen aktiivisesti muutenkin liikuntaa. Sairauspoissaolot ovat yrityksessä reilusti yli puolet alhaisemmat kuin elintarviketeollisuudessa keskimäärin.
Honkajoki investoi 28
Sekavaakin sekavammat suolasäädökset 31
Jussi Soini edelleen vauhdissa 32 Somerolainen ruoka- ja lihamestari Jussi Soini on poikkeuksellisen tunnettu hahmo liha-alalla. Onhan Jussi kouluttanut eri rooleissa keskusliikkeiden ja vähittäispuolen työntekijöitä sekä tavallisia kuluttajiakin vuosikymmeniä. Useimmat Lihalehden lukijoista ovat jossakin uransa käänteessä osallistuneet johonkin Jussin vetämään tilaisuuteen.
Saku Kytölä – uuden linjan kauppias 36
Kulutuksen ilmastovaikutus 39
Urkot aterialla. Kuluttajan näkökulma 42 Kirsi Urkko korostaa, että lapsuusikä on makuihin totuttelemista. Vanhempien ei pidä antaa periksi, vaan yllyttää lasta kokeilemaan. Pitkämielisyys palkitaan, kun lapsi rupeaa suhtautumaan ennakkoluulottomasti uusiin ruokalajeihin. Useimmat maut vaativat kymmenisen maistelua ennen kuin niihin tottuu.
Toscanan pötsit ja verkkomahat 45 Hyvää ruokaa voi tehdä monesta lihasta ja ruhonosasta, kun on taitoa. Sellainen ruoanvalmistustaito – ja halu syödä monenlaisia liharuokia - oli Suomessakin vielä suurten ikäluokkien vanhemmilla. Italiassa ruoka- ja ateriaperinne ovat kulttuurin keskiössä. Herkkuja tehdään mm. naudan pötsistä ja verkkomahasta.
Mitä kuuluu? Janne Räsänen 48
Liha-alan palveluhakemisto 56
Minun työni: Toni Hukkanen 60
Omavalvonta kuntoon: Hygieniapassi 62
Kolumni 64 | |  |
|